25η Μαρτίου 2015 - Αφιέρωμα στην Επανάσταση του '21

Η 25η Μαρτίου είναι η μέρα που φέρνει στη μνήμη μας την ιερή απόφαση και τα ανεπανάληπτα κατορθώματα των προγόνων μας, για την αποτίναξη της Τουρκικής κυριαρχίας. Είναι η μέρα που μας υποχρεώνει να θυμηθούμε την ιστορική μας κληρονομιά. Η μνήμη του 21 κληροδοτεί ένα βαρύτατο χρέος σε ολόκληρο τον Έλληνισμό.

Η κληρονομιά αυτή είναι   παιδεία και αρετή, αξιοπρέπεια και θυσία.

Οι μαθητές του 6ου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών με τη βοήθεια των δασκάλων τους αφιέρωσαν την 24η Μαρτίου του 2015, τιμώντας τη μνήμη των προγόνων μας με ένα αφιέρωμα θεατρικό, μουσικό και χορευτικό δίνοντας έτσι το παρόν τους σε εκείνους που απέδειξαν πως η Ελλάδα ξέρει να ζει ελεύθερη, ξέρει και να πεθαίνει...

Οι μαθητές με πολύ ζήλο συμμετείχαν σε όλη την εκδήλωση είτε ενεργά είτε ως θεατές - εμψυχωτές. Ακούστηκαν τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου όπως: ο Θούριος, Νά ' τανε το 21, Άκρα του τάφου σιωπή, Τσάμικος καθώς και ο Εθνικός μας Ύμνος, αλλά και ο ύμνος Θεοτόκε Παρθένε αφιερωμένος στην μεγάλη γιορτή της Εκκλησίας μας τον Ευαγγελισμό! Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης έλαβε χώρα και το Θεταρικό με τίτλο: " ΤΑ ΠΑΓΩΜΕΝΑ ΠΟΡΤΡΕΤΑ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ ΤΟΥ 1821", με πρωταγωνιστές τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας!